Základní informace a tipy na výlet

 

Základní informace

Jedná se o skromnější ubytování v krásném prostředí malé horské vesničky. Je třeba přivézt si vlastní spací pytle; postele i matrace jsou k dispozici. Ubytování je vhodné pro méně náročné rodiny s dětmi, skupiny přátel, lyžaře, cyklisty apod. Na zahradě fary je možné se ubytovat také ve vlastním stanu.

Jsou tu dvě ložnice s vícepatrovými postelemi, velká společenská místnost (i zde je možno spát na matraci či karimatce), kuchyně, sociální zařízení. Topí se v kamnech dřevem, možno přitopit si elektrickými přímotopy.

Tipy na letní výlety, sportovní a kulturní vyžití:

Přehrada Krásné s restaurací vzdálenost 5 km, zřícenina hradu Rabštejn s restaurací se skalními stěnami – horolezecký terén vzdálenost 7 km lesem (přístupný rozhled na Nízký i Hrubý Jeseník), skalnatý vrcholek hory Kamenec s výhledem nad obec Hraběšice rozhled na Nízký i Hrubý Jeseník vzdálenost 4 km lesem, Dlouhé stráně – přečerpávací elektrárna– možná exkurse – exklusivní výhled na Hrubý Jeseník a okolí vzdálenost 14 km. Naučná stezka na Rešovských vodopádech. Lanovka z Koutů na Mravenečník. Velké množství dalších turistických a cyklotras.

Kanoistika a rafting – na řekách Branná, Desná, Morava

Vyhlídkové lety a tandemový paraseskok – letiště Šumperk. www.aeroklub-sumperk.cz

Paragliding – z Dlouhých Strání, Mravenečníku. www.slh.cz

Skalní lezení – Rabštejn, Bradlo, Městské skály.

Sportovní rybaření – přehrada Krásné, chovný rybníček v Rudolticích s rybářskou baštou 4 km

Jízda na koni – jezdecké stáje Rudoltice, Rapotín

V blízkosti lázeňské městečko Velké Losiny s termálními bazény, zámkem a parkem. Muzeum výroby ručního papíru – stará papírna. V nedaleké obci Rapotín veterán muzeum a ZOO park, v obci Maršíkov celodřevěný kostel – národní kulturní památka, dále možnost prohlídek hradů a zámků Bouzov, Úsov, Branná, Sovinec, zřícenina hradu Brníčko, přístupné jeskyně Javoříčko a Mladeč.

Tipy na zimní výlety a sportovní vyžití:

 

Lyžařské vleky v místě ve vzdálenosti 300 m – noční lyžování, umělé zasněžování, svah upravený rolbou www.skiparkhrabesice.cz
Další lyžařské areály vzdálené kolem 10 km.: Kouty, Klepáčov,Přemyslov,Oáza. Upravované běžecké tratě v blízkosti ubytování: trasa přímo z Hraběšic-traťovka směr Skřítek-Rabštějn, Ztracené kameny – Alfrédka – Praděd s mírnými sklony ve výšce od cca  550 m n.m. do 1250 m n.m.
Koupání v zimním období možné v krytém bazénu v Šumperku s denním provozem www.aquacentrum.net vzdáleném 7 km.